Głównym z największych utrudnień w lwiej części polskich miast jest infrastruktura drogowa. Nasze miasta są nie zaadaptowane do tak dużego nasilenia korków, jaki pojawił się poprzez zwiększenie się liczby samochodów na krajowych szosach. Przez to właśnie jedną z najbardziej istotnych kierunków rozwoju jakie powinno podjąć niemalże każde województwo jest inwestycja w transport i komunikację. Jezdnie i komunikacja miejska to najważniejszy obszar, jaki pozwoli zwiększyć wygodę mieszkańców jak również poprawi całość infrastruktury Krakowa.

Wśród pozostałych gmin, inwestycje drogowe w Krakowie mocno się wybijają. Mieszkańcy w referendum wypowiedzieli się za budową metra, jednak przed tym jak metro powstanie, w rozwój komunikacji miejskiej oraz drogi potrzeba włożyć sporo środków . Z bardziej istotnych inwestycji warto wymienić:
w pełni elektryczną siatkę autobusową – pierwszą w kraju,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec PKP wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w planach Kraków przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowych połączeń między już wybudowanymi drogami i naprawy już powstałych połączeń autobusowych i połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy napraw nie znoszą – problemy w poruszaniu się i dotarciu do pracy przeszkadzają w codziennym życiu. Trzeba jednak pamiętać, że bez napraw infrastruktura nie może być lepsza i aby było wygodniej, wymagać trzeba cierpliwości.Jacek Majchrowski prezydent
Przekazywanie środków w komunikacje to nie tylko następne linie komunikacji, ale również doskonalszej jakości powierzchnia dróg, która będzie bardziej trwała i odporna. ( kolejnym z przykładów jest odporna na ścieranie nawierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków wymaga jeszcze kolejnych remontów i nowych pomysłów, by jeździło się po nim dobrze. Zarówno autem, ale też tramwajami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę miło i przyjemnie.